Czym jest zjawisko tzw. polegującej krowy oraz na czym ono się opiera?

Najlepszą definicją polegującej krowy (z ang. downer cow syndrome albo down workout) jest ta, która opisuje ten syndrom jako schorzenie polegające na tym, że z nie rozpoznanych dotąd przyczyn takie zwierzę zalega w pozycji mostkowej przez przynajmniej dobę i nie jest to spowodowane poporodowym porażeniem, czyli hypokalcemią, tężyczką magnezową (hypomagnezemią), stanem zapalnym gruczołu mlekowego (pod nazwą mastitis) czy też różnego typu deformacjami kręgosłupa albo nóg.

Zbyt długotrwałe pozostawanie w pozycji leżącej może być także źródłem uszkodzenia Kości, mięśni, tkanki łącznej (wędzidła albo ścięgna), czy tkanki nerwowej.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www (http://petkingdom.pl/szelki-dla-psa) ma jedynie wartościowe fakty, które z pewnością Ci się będą mogły przydać. Sprawdź nas oraz dostrzeż, że należałoby go odwiedzić.

Najbardziej istotne znaczenie w leczeniu posiada tzw. postawienie krowy na cztery nogi, jednak również konieczna jest poprawna diagnostyka określonej przyczyny problemu zdrowotnego, gdyż źródło może mieć bardzo różne powody. Po raz pierwszy termin polegująca krowa było wykorzystane w latach 50 XX w. Powinniśmy jednak podkreślić, że nie istnieje uniwersalna definicja opisująca to schorzenie.

żwir

Autor: touch and see
Źródło: http://www.flickr.com
zwierzakowo.pl

Autor: Marc Dalmulder
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby, które zajmują się tym schorzeniem używały przeróżne terminologie, zależnie od danego rodzaju prowadzonych badań. Niestety konsekwencją takiego stanu rzeczy zostało stosowanie określenia „downer cow” w odniesieniu do zwierząt, które dla przykładu nie podnosiły się po ukończeniu leczenia preparatami z wapniem, nie mogły również wstać, jednak pobierały wodę i paszę, lub leżały przez przynajmniej 12 godzin, gdyż nie mogły się podnieść albo nawet tego zrobić nie próbowały. Przeważnie jednak syndrom polegującej krowy był używany w stosunku do zwierzęcia, które pozostawało w pozycji mostkowej przez czas przynajmniej 24 godzin od chwili położenia się.

Najbardziej istotnymi zauważalnymi dla człowieka objawami takiego syndromu jak polegująca krowa, są leżenie w pozycji mostkowej bez jakiejkolwiek zdolności wstania na nogi i ułożenie nóg pod ciałem zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*