W jaki sposób walczyć ze szkodnikiem pod nazwą szubak?

Szubak jest chrząszczem, który pojawił się w naszym kraju dość niedawno ok. 2000 r. Osoby, które miały z nim do obcowania w domu wiedzą, że niełatwa jest walka z tym szkodnikiem.
Szubak jest szkodnikiem, który przybył do Polski z Afryki i w niezwykle krótkim okresie czasu zasiedlił się w naszych mieszkaniach.

Jest ciężkim szkodnikiem do wytępienia. W naszym kraju ten szkodnik był pierwszy raz zaobserwowany w 2000 roku. Przypuszcza się, że trafił on do naszego kraju w pocztowej przesyłce z Afryki. Szubak woli dosyć ciepłe stanowiska, dlatego też niezwykle z chęcią pojawia się w naszych domach. Jest owadem synantropijnym, który obecny jest w siedliskach człowieka. Temp. idealna dla takiego chrząszcza, to około 24 st. Celsjusza. W domach, budynkach inwentarskich, czy też w muzeach dostrzec go można by bez względu na porę roku. Zdarza się, że co poniektóre osoby robią nietypowy test, żeby się przekonać czy u nich w mieszkaniu obecny jest szubak. Kładą na podłodze wełniany sweter. Po kilku godzinach podnoszą ten sweter i wytrzepują go. Zdarza się wielokrotnie, że parę robaków upadnie i wówczas mogą być to szubaki.
obóz

Autor: DragonLord878
Źródło: http://www.flickr.com
Samica tego chrząszcza składa jaja na wełnianych dywanach, kilimach czy w meblach ze skóry naturalnej. Czasami jaja szkodnika mogą występować w naturalnych futrach. Jedna samica złożyć może około 50 jaj. Najchętniej larwy rozwijają się w pokojowej temperaturze. Mierzą one od do 10 mm długości. Są złoto brązowego koloru i są owłosione. Larwy żywią się organicznymi preparatami, produktami zwierzęcego pochodzenia, martwymi owadami, nasionami a nawet złuszczonym naskórkiem człowieka. Szubaki dorosłe umieją latać. Umieją one wlecieć do domu przez rozszczelnione okno. Zazwyczaj kierują one się w stronę światła. Żyć mogłyby w kurnikach, ptasich gniazdach zatem w miejscach, gdzie są pióra.

Masz zamiar zobaczyć podobne materiały dotyczące podnoszonej tu tematyki? Jeśli tak, to kliknij ten link oraz zobacz wpis z www (https://www.petkingdom.pl/legowiska-dla-psa).

Jeżeli zaobserwujemy, że szubak zjawił się w żywności, to w takiej sytuacji jej nie uratujemy.

Należy tę żywność wyrzucić. Występowanie tego szkodnika moglibyśmy ograniczyć, jeżeli będziemy systematycznie usuwać martwe owady z parapetów, wymieciemy pozostałości produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego i zlikwidujemy pajęczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*