Które odmiany bydła mięsnego są w naszym kraju najpopularniejsze?

W naszym kraju wykorzystywanych jest aż piętnaście ras bydła mięsnego. W każdym roku stada czystorasowe są poddawane ocenie. Największy procent populacji przedstawia rasa Limousine. Czy istotnie jest tak dobra, jak większość hodowców sądzi oraz jaka rasa bydła mięsnego określana jest jako najlepsza – odpowiedzi odnajdziesz w niniejszym tekście.

bydło

Autor: libera Kodisto
Źródło: http://www.flickr.com
szczeniak

Autor: Carly Lesser & Art Drauglis
Źródło: http://www.flickr.com
W naszym kraju hodowla bydła mięsnego oraz produkcja żywca wołowego nadal się opiera w dużej części o krzyżówki różnych ras mięsnych z mlecznymi. Co roku jeszcze większe zaciekawienie budzi wśród hodowców wytwarzanie żywca w oparciu o klasyczne rasy mięsne, jednak jaka odmiana bydła mięsnego jest najlepsza? problem w Polsce stanowi stosunkowo mała ilość cieląt mięsnych czystorasowych, które wytwórcy byliby w stanie kupić na krajowym rynku. Charoilaise oraz Simental to bydło odpowiednie do krzyżowania z krowami HF. Nie ma co ukrywać, że na krajowym rynku bydła mięsnego w czystych rasach jest bardzo mało. Według dorocznej oceny wartości bydła ras mięsnych na koniec 2015 r. odnotowano 1490 sztuk krów mięsnych będących pod oceną. Ich liczba od 2008 roku stale wzrasta. Prawie 13000 stanowią krowy odmiany Limousine, 2,3 tys. krowy rasy Charolaise i ok. 1000 krowy rasy Hereford.

Niecodzienny jest fakt, że w Polsce hodowanych jest wyłącznie 50 sztuk krów odmiany Simental o mięsnym charakterze użytkowym. Ciągle wzrasta z kolei liczba Angusów czerwonych oraz czarnych. Wyjątkowo niewybredne w odniesieniu do spożycia i jaKości podawanej karmy jest bydło odmiany Simental. Należy tutaj zaznaczyć, że część hodowców stawia nawet na krowy mleczne rasy Simental w celu dwukierunkowej produkcji mleka i dobre cielaki mieszańcowe.

Udział genów Simentala mięsnego w krajowej populacji bydła jest duży, jednak osobników czystorasowych jest niestety stosunkowo niewiele. To niedobrze, ponieważ ta odmiana posiada znakomite przyrosty oraz charakteryzuje się niezwykle dobrą zdrowotnością.

Warto zobaczyć odsyłacz (http://www.alpaki.pl/co-to-jest-alpaka/), aby poza tym dowiedzieć się czegoś ciekawego na ten temat, więc kliknij tu i poznaj dodatkowe materiały.

Matki cechuje bardzo duża opiekuńczość oraz niezwykle dobra mleczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*