Jaki jest odpowiedni czas na rozdzielenie źrebaka oraz klaczy?

Jednym z kłopotów w wychowywaniu źrebaka jest sposób odłączenia go od matki. Z punktu widzenia hodowcy rozdzielenie takie często ma charakter ekonomiczny oraz organizacyjny.
Na wolności źrebaki swoim matkom towarzyszą relatywnie długo.

marki

Autor: Fyn Kynd
Źródło: http://www.flickr.com
Prowadzone obserwacje wolno żyjących stad pozwoliły stwierdzić, że chowane dziko źrebięta potrafią ssać swe matki nawet jako roczne osobniki. W przypadku chowu stajenno-pastwiskowego albo stajennego, opiekę nad hodowlanym źrebięciem sprawuje człowiek. Decyduje on ostateczne o terminie rozdzielenia. Istnieje bardzo dużo teorii, które tyczą się wieku, w jakim odłączenie będzie odpowiednie nie tylko dla źrebaka, lecz także dla klaczy. W Polsce rozdzielenia dokonuje się przeważnie pomiędzy 5 a 7 miesiącem życia źrebięcia. Wszystko jest zależnie jednak od kondycji psychicznej i fizycznej źrebięcia. Zakłada się, że źrebięta utrzymywane powinny być przy mamie do tego momentu, dopóki laktacja się utrzymuje na wystarczającym poziomie. Mleko, które ma klacz, jest to pokarm najmniej kosztowny oraz najbardziej cenny dla źrebaka.

Żwirek dla kota

Źródło: www.zwierzakowo.pl
Funkcjonuje kilka procedur rozdzielenia źrebaka i klaczy. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych metod hodowli oraz wychowu koni. Wielu hodowców uważa, że źrebaki najlepiej jest odłączać cyklicznie zwiększając przerwy. Dla przykładu coraz bardziej zwiększając przerwy: przykładowo wstępnie dopuszczać 6 razy, a później jeden raz dziennie do klaczy. W taki sposób w ciągu 14 dni można by ich od siebie odzwyczaić. Co poniektórzy hodowcy wolą jednak bardziej praktyczne oraz łatwiejsze wyjście, które polega na jednorazowym odłączeniu.

W wypadku wyboru takiej metody, zaleca się, aby postawić odłączonego źrebaka w stajni, w której wcześniej żył oraz umożliwić komunikowanie się z klaczą słuchem oraz wzrokiem.

Nie zwlekaj! Jeżeli zaciekawiły Cię przeczytane treści, to na pewno bieżąca wiadomość (https://www.zielonalapka.com/pl/c/pulapki-na-golebie/109) na ów temat również Cię przyciągnie. Przeczytaj artykuł na ten temat.

Trzeba również przez kilka pierwszych dni dać im kontakt na pastwisku albo wybiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*